Porsasrehut

Hyvän tuloksen tavoittelu alkaa jo pikkuporsasvaiheessa, jolloin rakennetaan pohjaa korkealle syöntikapasiteetille ja hyvälle rehuhyötysuhteelle lihasikavaiheessa.

Aivan pienimmille porsaille tarjoamme Nusciencen Earlyfeed-rehut totutteluun ja vieroitusvaiheeseen.

  • Babi Boost (GM) – Erityisesti pienikokoisille ja heikommille porsaille suunnattu jauheinen ensi- tai vieroitusrehu.
  • Babi Start (GM) – Rakeinen vieroitusrehu, joka parantaa syöntiä ja tukee suoliston terveyttä. Sisältää ainutlaatuisen terveyskonseptin haitallisia bakteereita vastaan.
  • Saparo Startti  – Rakeinen vieroitusrehu GM vapaaseen tuotantoon. Hyvin sulava rehu takaa tasaisen siirtymisen emakon maidosta viljapohjaiseen rehuun.
  • Babimel Lac – Maitojauhe sopii myös GM vapaaseen tuotantoon.

Saparo-porsasrehusarjassamme on kolme vaihetta

  • Alux  – Annetaan kolmantena päivänä vieroituksesta ja syötetään ainoana rehuna 1-2 viikon ajan. Saparo Aluxia voi myös käyttää pikkuporsaiden ruokinnassa muutaman päivän iästä alkaen.
  • Välix – Käytetään porsaiden ruokinnassa Saparo Aluxin jälkeen ainoana rehuna n. 2-3 viikon ajan.
  • Lopux – Käytetään porsaiden ruokinnassa Saparo Välixin jälkeen ainoana rehuna n. 30 kg:n elopainoon asti.

 Emakkorehut

Emakoille löytyy tuotevalikoimastamme omat täysrehut tiineyskaudelle ja imetykseen sekä ruokintavaihtoehdot tiiviste- ja puolitiivisteruokintaan.

Teemme täydennysrehujen osalta aina tilakohtaisen tarkennetun ruokintasuosituksen asiakkaamme kanssa, jossa huomioimme tilan omat rehuraaka-aineet. Tarvittaessa kaikki rehut on mahdollista toimittaa myös mureistettuna.

  • RehuX Tiineysrehu on tiineiden emakoiden ja ensikoiden kuitupitoinen täysrehu. Sisältää toksiinieliminaattorin.
  • RehuX Emakkotäysrehu on maittava täysrehu imettäville emakoille. Sisältää toksiinieliminaattorin.
  • RehuX Emakkotiiviste on emakoiden valkuaistäydennysrehu. RehuX Emakkotiivistettä käytetään emakoiden ruokinnassa rehuviljan ohella tuotantovaiheesta riippuen 14–24%. Tiiviste on myös saatavilla toksiinieliminaattorilla.
  • RehuX Imetystiiviste on energiapitoinen puolitiiviste imettäville emakoille. Suositeltu käyttömäärä 26-28%. Tiiviste on myös saatavilla toksiinieliminaattorilla.
  • RehuX Kuitutiiviste on kuitupitoinen tiineiden emakoiden täydennysrehu. Suositeltu käyttömäärä 20-25%. Tiiviste on myös saatavilla toksiinieliminaattorilla.

OTA YHTEYTTÄ TÄSTÄ!